Pytanie:
Jak przestawić malucha na jedzenie z teksturą?
user420
2011-07-22 22:17:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moje 10-miesięczne dziecko nie ma problemu z wypróbowaniem nowych smaków. Jednak stał się wyjątkowo wybredny, jeśli chodzi o próbowanie dowolnego jedzenia o konsystencji (tj. Wszelkich potraw, które nie są całkowicie gładkie). Zjada różne płatki dla niemowląt, więc podejrzewam, że problem może być związany z pokarmami o różnej konsystencji.

Wszystko, co zawiera kawałki, niezależnie od tego, czy są to kawałki ugotowanej marchewki, kawałki truskawek czy małe kawałki makaronu dają takie same rezultaty: zjada pierwszy kęs, ale od razu patrzy na nas podejrzliwie. Za drugim kęsem zrobi minę, a potem ją wypluje, a potem odmówi jedzenia, dopóki nie przejdziemy na inne.

Godnym uwagi wyjątkiem wydaje się być jedzenie, które może chwycić w pięść, na przykład tosty, krakersy graham, naleśniki lub panierowane nuggetsy / polędwiczki z kurczaka. To wszystko zje całkiem szczęśliwie. Jednak nasze opcje dotyczące żywności wielkości pięści są ograniczone, ponieważ obawiamy się ryzyka zadławienia.

Jak mogę pomóc mu przyzwyczaić się do jedzenia potraw o różnej konsystencji?

Przydaje się do tego technika [Baby Led Weaning] (http://www.babyledweaning.com/). Nie martw się, że dławi się paluszkami, jeśli pozwolisz mu po prostu włożyć je do ust, kiedy ma na to ochotę, nauczy się oczyszczać usta (tj. Wypluwać je), zanim zacznie je żuć i połykać - jest to normalne i pomaga uniknąć zadławienia. Jeśli siedzisz tuż obok niego i nie karmisz go niczym małym i twardym (na przykład orzechami lub oliwkami), nie musisz się zbytnio martwić, że się zakrztusisz.
Dwa odpowiedzi:
#1
+7
Aarthi
2011-07-23 00:12:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Babycenter oferuje tę radę:

Niektóre dzieci potrzebują trochę czasu, zanim przyzwyczają się do konsystencji stałych pokarmów, a do pierwszego roku życia jest to normalne, mówi pediatra Tanya Remer Altmann [...]

Pamiętaj, że normalne jest , że niemowlęta unikają jedzenia za pierwszym razem - lub po raz pierwszy - gdy doświadczają pokarmu innego niż mleko matki , formuła lub płynne przeciery. Dlatego ważne jest, aby nadal oferować niemowlętom, które są gotowe do rozwoju, różne pokarmy - zwłaszcza zdrowe, takie jak warzywa.

„Jeśli dziecku się to nie podoba, wprowadź je jeszcze kilkanaście razy” - mówi Altmann. „To może potrwać tak długo”.

Altmann poleca dmuchane płatki ryżowe, które łatwo rozpływają się w ustach dziecka. Lub gotuj na parze swoje ulubione warzywo, aż będzie wyjątkowo miękkie i pokrój je na małe kawałki. Lub zaoferuj miękki gotowany groszek i małe kawałki chleba.

Tekstury wymagają przyzwyczajania się, tak jak smaki. „Dzieci często nie lubią konsystencji awokado, ale przekonuje ich smak” - mówi Altmann.

Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na teksturę pokarmów podawanych przez palce, pozwól mu doświadczyć różnych faktur podczas zabawy - eksperymentuj z piórami, wyboistą kulką lub gotowanym makaronem - mówi Altmann. Przyzwyczajenie się do nowych wrażeń w czasie zabawy może uczynić go bardziej otwartym na nieznane mu konsystencje jedzenia.

Babycenter sugeruje również wprowadzenie do swojej diety większej ilości pokarmów podawanych przez palce, takich jak:

 • Tosty z płatków owsianych w kształcie litery O lub inne płatki zbożowe o niskiej zawartości cukru
 • Lekko opiekany chleb lub bułeczki (posmarowane puree warzywnym dla dodatkowych witamin)
 • Małe kawałki banana lub innych bardzo dojrzałych, obranych i pozbawionych pestek owoców, takich jak mango, śliwka, gruszka, brzoskwinia, kantalupa lub arbuz bez pestek
 • Małe kostki tofu
 • Dobrze ugotowane spirale makaronu, pokrojone na kawałki
 • Bardzo małe kawałki sera
 • Siekane jajko na twardo
 • Pojedyncze rodzynki, pokrojone suszone morele lub puree z duszonych śliwek
 • Małe kawałki dobrze ugotowanych warzyw, takich jak marchewka, groszek, cukinia, ziemniak lub słodki ziemniak
 • Małe, dobrze ugotowane „drzewka” z brokułów lub kalafiora
 • Rozmiar groszku kawałki gotowanego kurczaka lub innego miękkiego mięsa
 • Wafle ryżowe lub krakersy połamane na małe kawałki

Najwyraźniej nie jest to rzadki problem; TheBump ma cały wątek na temat tego doświadczenia.

Lista małych i miękkich pokarmów Aarthi jest doskonała. My też to robimy i działa dobrze. Pozwalając dziecku ** chwycić ** swoje jedzenie, zapoznaje się z jego konsystencją, zanim znajdzie się w ustach (chociaż czasami robi się bałagan).
Po czwartym lub piątym raz spróbowaliśmy makaronu III etapu z sosem mięsnym, zaczął go jeść bez narzekania (głównie). Teraz wydaje się, że bez problemu zjada wszystkie potrawy w słoikach trzeciego etapu, które próbujemy. Wytrwałość się opłaciła!
#2
+2
Marie Hendrix
2011-07-26 05:48:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest wiele dzieci, które mają systemy sensoryczne, które mają większe trudności z wieloma teksturami. Czasami potrzebują po prostu większej ekspozycji, a czasami nawet to nie wystarczy, aby pomóc im się przystosować. Dla różnych dzieci działają różne strategie. Sugestie Aarthi są DOSKONAŁE! Uważam, że przyjemne doświadczenia podczas odkrywania jedzenia mają kluczowe znaczenie. Być może zachęcanie do maczania jego chleba w bardziej kremowych potrawach, które „po prostu” zawierają kawałki lub bardzo małe kawałki, może zwiększyć jego tolerancję. Również stopniowe dodawanie tekstury do preferowanych pokarmów działa w przypadku niektórych dzieci. Na przykład kruszenie bardzo małych kawałków krakersa graham na budyń lub jogurt. Okruchy można stopniowo zwiększać, gdy tylko najdrobniejsze zostaną dobrze przyjęte. Wiele tekstur wymaga bardziej wyrafinowanych zdolności motorycznych jamy ustnej, więc próbuj dalej i ciesz się podróżą!To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...