Pytanie:
Czy promieniowanie kosmiczne jest problemem dla ciężarnej pasażerki samolotu?
pixelfreak
2011-07-19 04:13:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gdzieś przeczytałem, że podróżując drogą powietrzną, zostajesz narażony na działanie promieni słonecznych o istotnym znaczeniu. Czy wpłynęłoby to na kruche DNA nienarodzonego dziecka ?!

Cztery odpowiedzi:
#1
+14
Torben Gundtofte-Bruun
2011-07-19 12:51:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O ile nie jesteś załogą lotniczą, często lecisz samolotem lub nie ma burzy słonecznej, promieniowanie nie jest poważnym problemem. Promieniowanie pochodzi z kosmosu, a nie ze słońca, więc nocny lot ma prawie ten sam poziom promieniowania.

Lekarze mogą zapewnić kobiety w ciąży, które są zaniepokojone ryzykiem promieniowania podczas lotu, że w przypadku swobodnych podróży w normalnych warunkach słonecznych, ryzyko bezpośredniego uszkodzenia promieniowanie kosmiczne jest pomijalne. ... Limity dawek [w oparciu o tabele ryzyka wygenerowane przez FAA] są ustalone znacznie poniżej poziomów, przy których wykazano rzeczywiste szkody.

źródło: Narażenie na promieniowanie podczas lotu podczas ciąży (PDF), American College of Obstetricians and Gynecologists.

Ta strona zawiera najlepszą Q&A dotyczącą problemów związanych z promieniowaniem podczas lotu , jakie znalazłem. (Podsumowanie: jest ogólnie bezpieczne.)

Możesz skorzystać z tego kalkulatora internetowego, aby określić, ile promieniowania przyniesie Twój lot. Aby dać ci pewną perspektywę, ten wykres ( tutaj inny) pokazuje, że jeden lot przez USA przynosi tylko 40 mikrosiwertów, co stanowi jedną 25-tą rocznego limitu zalecanego przez EPA lub tylko kilka razy więcej niż dzienne promieniowanie tła na ziemi. Więc jeśli latasz 25 razy w roku, nadal jesteś w bezpiecznych granicach.

Godny uwagi wyjątek dotyczący bezpieczeństwa:

Poziomy promieniowania mogą być znacznie wyższe podczas rozbłysków słonecznych - wybuchów promieniowania elektromagnetycznego spowodowanych zaburzeniami w atmosferze słonecznej . Na szczęście rozbłyski słoneczne są rzadkie i trwają tylko przez krótki czas. National Oceanic and Atmospheric Administration publikuje ostrzeżenia o burzach promieniowania słonecznego na swojej stronie internetowej. Niektórzy eksperci zalecają kobietom w ciąży sprawdzenie strony przed lotem i rozważenie przełożenia podróży o dzień lub dwa, jeśli zapowiadana jest burza.

źródło: babycenter.com

Według Q&A nawet rozbłyski słoneczne nie są takie niebezpieczne strona, do której link znajduje się powyżej:

W przypadku niektórych pomiarów oszacowano narażenie 100 razy większe niż zwykłe narażenie podczas lotu, co spowodowałoby narażenie w zakresie niskiego poziomu z wielu diagnostycznych procedur radiologicznych. Nawet taka ekspozycja nie zwiększyłaby ryzyka wystąpienia wad wrodzonych lub poronień , które wynosi 3% w przypadku wad wrodzonych i 15% w przypadku poronienia u wszystkich zdrowych kobiet rozpoczynających ciążę.

#2
+6
Kibbee
2011-07-25 05:36:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ten wykres promieniowania, chociaż nie został sporządzony przez naukowców, może pomóc Ci zrozumieć, ile promieniowania może pochodzić z różnych źródeł. Zauważ, że lot samolotem jest w pierwszej sekcji. Ma dużo kwadratów, co sprawia, że ​​wygląda przerażająco. Jednak w drugiej części zauważysz, że „mieszkanie w ceglanym, kamiennym lub betonowym budynku przez rok daje prawie dwa razy więcej promieniowania niż podróż samolotem. A miliony (miliardy?) Ludzi mieszkają w betonowych budynkach mieszkalnych i nie masz problemów z urodzeniem zdrowych dzieci. Mamy nadzieję, że pomoże ci to poczuć się swobodnie.

To bardzo interesujący wykres! +1 dzięki! Teraz jestem ciekaw, dlaczego cegła / beton przecieka promieniowanie.
Zastrzeżenie mnie łamie: „Jeśli opierasz procedury bezpieczeństwa przed promieniowaniem na internetowym obrazie PNG i coś idzie nie tak, nie możesz winić nikogo oprócz siebie”.
Cegły zawierają niewielkie ilości pierwiastków radioaktywnych występujących naturalnie na całej ziemi. Otaczanie się nimi, np. W domu, nieznacznie zwiększa ekspozycję.
Zastrzeżenie, że tego nie robią naukowcy, jest mylące. Grafika została stworzona z wykorzystaniem dostępnej wiedzy naukowej na temat dawek promieniowania, jednak grafika nie przeszła formalnego procesu recenzowania naukowego.
#3
+3
user420
2011-07-19 04:41:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku rozsądnych ilości podróży lotniczych poziom promieniowania jest zbyt niski, aby stanowić problem (zgodnie z Kliniką Mayo):

Zmniejszone ciśnienie powietrza podczas lotu może nieznacznie zmniejszyć ilość tlenu we krwi, ale prawdopodobnie nie spowoduje to problemów, jeśli jesteś zdrowy. Podobnie, narażenie na promieniowanie związane z podróżami lotniczymi na dużych wysokościach nie jest uważane za problematyczne dla większości osób podróżujących służbowo lub prywatnie. Istnieje jednak zastrzeżenie dla osób często podróżujących. Piloci, stewardesy i inne osoby, które często latają, mogą być narażeni na większe promieniowanie niż jest to uważane za bezpieczne w czasie ciąży. Jeśli musisz często latać w czasie ciąży, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Może on ograniczyć całkowity czas lotu w czasie ciąży.

Zawsze przed lotem w ciąży skonsultuj się z lekarzem. Wielu lekarzy powie przyszłym matkom, aby nie latały po 36 tygodniach.

Ryzyko poronienia lub powikłań związanych z lotem jest najniższe między 14 a 28 tygodniem. W pierwszym trymestrze poranne mdłości i inne objawy ciąży może sprawić, że latanie będzie szczególnie niewygodne.

#4
+3
Hairy
2011-07-19 11:54:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Linie lotnicze nie zezwalają na loty po określonej kwocie, a to zależy od linii lotniczej. Zostaliśmy zwolnieni z lotu po 34 tygodniach, więc radziłbym skontaktować się z linią lotniczą przed zarezerwowaniem lotu w dowolnym miejscu; biura podróży nie zapytają Cię, czy jesteś w ciąży.

Większość badań dotyczących ciąży i podróży lotniczych przeprowadzono na stewardesach. Jedno z badań wykazało niewielki wzrost liczby poronień w pierwszym trymestrze ciąży, ale dotyczyło to stewardów, które przepracowały większą liczbę godzin.

Inne badania dotyczyły promieniowania podczas lotu. Wykazano również, że spowodowało to niewielki wzrost potencjalnych problemów. Jednak problemy te były bardziej związane z długością czasu w powietrzu, trasą przelotu i innymi zjawiskami związanymi z lotem.

Promieniowanie na ziemi jest minimalne i spada w miarę zbliżania się do morza -poziom. Podczas lotu i przelotu odrzutowca na wysokości 33 000 stóp (10 000 metrów) poziom narażenia na promieniowanie jest 35 razy większy niż na poziomie morza. To 64 razy, kiedy odrzutowiec osiąga 39 000 stóp (13 000 metrów), osiągając wysokość przelotową obserwowaną podczas lotów międzykontynentalnych. Może to wyglądać niepokojąco, ale w rzeczywistości, w przypadku okazjonalnego lotnika, ten poziom narażenia jest nadal całkowicie bezpieczny.

Ponieważ wiele młodych kobiet pracuje w branży i wiele faktycznie lata w tym czasie, zanim niektórzy zdadzą sobie z tego sprawę ich ciąża, jest nieco uspokajające, że nie ma prawdziwych dowodów naukowych na to, że ich dzieci są dotknięte niekorzystnym wpływem. Niemniej jednak w Europie, choć nie w Stanach Zjednoczonych, załogi lotnicze są klasyfikowane jako pracownicy napromieniowani, a ich poziomy narażenia są monitorowane.

Kilka innych punktów, które znalazłem:

• Unikaj nadmiernego latania. Chociaż nie ma twardych i szybkich liczb. Stewardesy z wyższym wskaźnikiem poronień latały średnio 74 godziny miesięcznie.

• Ciąża jest stanem zakrzepowym. Oznacza to, że w ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy u kobiety. To jest ustalony fakt.

To jest badanie naukowe na ten temat. Nie czytałem tego od początku do końca, ale jeśli chcesz poznać rzeczywiste fakty i liczby, na pewno by się tu znalazły.

Podczas ekspozycji na promieniowanie podczas lotu

W podsumowaniu jest jednak jeden akapit, na który warto zwrócić uwagę:

Lekarze mogą zapewnić kobiety w ciąży, które są zaniepokojone ryzykiem promieniowania podczas lotu, że w przypadku swobodnych podróży w normalnych warunki słoneczne, ryzyko bezpośredniego uszkodzenia przez promieniowanie kosmiczne jest znikome. Jednak podczas niektórych zdarzeń związanych z energią słoneczną, dawki na wysokościach samolotów pasażerskich mogą być znacznie większe niż zwykle. Podczas tych rzadkich przypadków ciężarnej kobiecie należy doradzić, aby odwiedziła stronę internetową Space Environment Center of National Oceanic and Atmospheric Administration i rozważyła krótkie odłożenie podróży, aż minie okres szczytowej dawki.

Ostatnia uwaga (i to ode mnie) jest taka, że ​​jeśli nosisz bliźniaki, martwiłbym się podróżowaniem na dowolnym etapie powyżej 30 tygodni, ponieważ rodzą się one wcześniej. Tylko coś do zapamiętania. Latam dość intensywnie, a moja żona i dzieci zawsze dołączają do mnie, gdziekolwiek jestem, kiedy tylko mogą. Wiele, wiele razy była w ciąży i tak długo, jak podejmiesz niezbędne środki ostrożności (więcej ćwiczeń, więcej płynów itp.), Będziesz wspaniała.

+1 za wzmiankę o zakrzepicy. W zależności od tego, jak daleko się znajduje, pytający powinien martwić się czymś więcej niż tylko promieniowaniem.
Należy zauważyć, że linie lotnicze nie zezwalają kobietom w ciąży na loty ze względu na ryzyko porodu w połowie lotu. Awaryjne lądowanie oznaczałoby dla linii lotniczej znaczny koszt.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...