Pytanie:
Jak mogę skłonić ucznia do pamiętania o wyłączeniu światła?
Tony_Henrich
2011-08-25 12:44:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam 8-letnie dziecko z ADHD. Nigdy nie wyłącza światła, kiedy wychodzi z pokoju. Nigdy. To moje zwierzę domowe irytujące, kiedy światła są włączone, gdy nie są używane. Jego młodsza siostra nauczyła się i wyłącza światła. Mówiłem mu setki razy, żeby zgasił światła. Czuję, że moje słowa prowadzą donikąd. Teraz każę mu to robić, ilekroć ich widzę, nawet jeśli oznacza to, że musi wejść po schodach lub przestać robić to, co robi.

Czuję, że za bardzo zrzędzę i robi się urażony. Nie mogę zmusić go do nauki. Nie jestem pewien, czy jest to część zachowania ADHD.

Czy powinienem się poddać, odpuścić i spędzić z nim spokojniejsze chwile?

Zazdroszczę ci. Chciałbym wymyślić, jak nie dopuścić do tego, aby mój wyłączał się, kiedy wciąż jestem w pokoju i pracuję. :)
Moje nastoletnie córki również nie radzą sobie z wyłączaniem świateł. Proponuję spojrzeć na rachunek za prąd i obliczyć, ile kosztuje pozostawienie włączonego światła na dodatkową godzinę, aby sprawdzić, czy nic Cię nie denerwuje.
Jeśli dowiesz się, jak to zrobić, daj mi znać, mamy w naszym domu przestępców w wieku od 12 lat (najlepiej je wyłączyć) do 48 lat.
- Teraz każę mu to robić, ilekroć ich widzę, nawet jeśli to oznacza, że ​​musi wejść po schodach lub przestać robić to, co robi. Um, dlaczego właśnie to robisz?
Dlaczego martwisz się pozostawieniem włączonego światła? Z powodu kosztów? Czy z powodu wpływu na środowisko? Może powinieneś obliczyć, ile godzin potrzebujesz na pozostawienie włączonego światła, aby równać się 5 minutom suszenia włosów lub 20 minutom korzystania z piekarnika i sprawdzić, czy warto poświęcić energię.
@dan Ponieważ tak należy postępować. Zrobiłbym to w pokoju hotelowym.
Moja żona ma 33 lata i nie wyłącza światła. To dziwne, ale kto wie, czy robię coś bardzo podobnego, a ona jeszcze mnie do tego nie wezwała. Niektóre nawyki są dobrą praktyką, ale ostatecznie nie są warte zachodu. Może powinieneś zainwestować w oświetlenie aktywowane czujnikiem ruchu.
Jeden problem nie oznacza od razu ADHD! Trzymaj się tego, przypomnij mu, w końcu to zrozumie.
Pięć odpowiedzi:
#1
+6
tomjedrz
2011-08-25 21:01:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osoby z ADHD bardzo, bardzo dobrze potrafią ignorować bodźce, które nie pasują do ich świata. To, że każesz mu wyłączyć światła, wyraźnie pasuje do tej kategorii.

Musisz zarówno pochwalić, jak i / lub nagrodzić, gdy zrobi to poprawnie i karać, gdy robi to niewłaściwie. Obie muszą być natychmiastowe , w przeciwnym razie są bezużyteczne.

Kiedy zobaczysz, jak wychodzi z pokoju i zostawiasz włączone światło, wstań, zatrzymaj go, zabierz go z powrotem do pokoju, pokaż mu nadal włączone światło, spraw, by go przekręć przełącznik i zabierz ulubione posiadanie na wieczór.

Kiedy go widzisz, pamiętaj, zatrzymaj go i podziękuj mu z szerokim uśmiechem na twarzy.

To powiedziawszy ... Zastanawiam się, czy to właściwa walka. Dziecko ma wystarczająco dużo problemów, nie martwiąc się o swoje irytacje. Być może przełącznik wykrywający ruch jest lepszą alternatywą.

#2
+5
screenglow
2011-08-27 02:07:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sugerowałbym zachowywanie się tak, jakby świat zatrzymywał się na chwilę za każdym razem, gdy zapomina zgasić światło. Stwórz z tego komiczną grę - bez względu na to, jaką czynność chce wykonać dalej, po cichu stoisz solidnie jak skała, rozglądając się po domu w przesadny (ale cichy) sposób, jakbyś zastanawiał się, co jest nie tak ze wszystkim. Co to mogło być? Nic nie może trwać, dopóki cokolwiek zostanie rozwiązane ...

Niedługo stanie się to irytujące i niewygodne, ponieważ przeszkadza mu w tym, co chciałby zrobić lub powiedzieć (jesteś ignorowanie go, ponieważ jesteś tak „rozproszony” przez ten problem). Wkrótce wyłączenie świateł stanie się dla niego priorytetem, jeśli będzie chciał twojej uwagi.

(Pozwoli ci to odwrócić sytuację i zaśmiać się z własnego dziwnego aktu „Stop the world!”).

Wybrałbym nawet system kar „powolny / łatwy”. Jeśli zapomni zgasić światło, włącz światło w swoim pokoju, aby wiedział, że gdzieś zapomniał.
#3
+2
Andrew Brereton
2011-08-25 15:12:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz wypróbować system nagród. Nagrody, takie jak pochwały, zwiększają poziom dopaminy w mózgu. Dopamina jest głównym motorem plastyczności mózgu. Jego obecność jest niezbędna do cementowania nowych połączeń. Te nowe powiązania dotyczą czynności, za którą została pochwalona. Jeśli więc nagrodzisz go, gdy wyłączy światło, jest bardziej prawdopodobne, że następnym razem powtórzy czynność.

http://www.medicalnewstoday.com/releases/221796.php

To działa, jeśli złapię go na wyłączaniu światła, co jest bardzo rzadkie. Dzieje się tak, że idzie do łazienki i zostawia włączone światło. Przez większość czasu nie ma mnie w pobliżu.
Trafiłem i przegapiłem z nagrodami, mój najstarszy tak naprawdę nie rozumie koncepcji, nawet jeśli robimy z tego dużo. Mam nadzieję, że mój młodszy poradzi sobie lepiej.
#4
+1
MichaelF
2011-08-25 16:46:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po prostu mu o tym przypominaj, ale neutralnym tonem. Czasami mój sześciolatek nie lubi robić pewnych rzeczy i dopóki moja żona i ja nie zaczniemy mówić głośno, słucha za pomocą „selektywnego słyszenia”. Albo nas zignoruje, porozmawia o czymś innym, albo spróbuje zmienić temat, wszystkie taktyki, które widzieliśmy, ale próbuje.

Ta sytuacja wygląda bardziej na syndrom dziecka, nic medycznego, ponieważ wiele dzieci, które znałem (w tym moje własne), mają tendencję do zapominania o zrobieniu pewnych rzeczy, niezależnie od tego, że wiele razy im to mówi. Czasami, jeśli widzę zapalone światła w pokoju i jest to również moje zwierzę domowe drażnienie, po prostu proszę mojego syna, aby zgasił światło.

W końcu podnoszą.

-1 ... Całkowicie się nie zgadzam. Wyszkoliłeś go, że dopóki nie zapytasz dwa lub trzy razy i nie zaczniesz krzyczeć, nie musi się na to zgodzić. Dlaczego dostaje freebie? Negatywne konsekwencje należy rozpocząć po zignorowaniu pierwszego, normalnego żądania wolumenu.
Trudno, negatywne wzmocnienie nie jest jedynym sposobem radzenia sobie z rzeczami. Nie jest „wytrenowany” pod żadnym względem, ale zapewni się, jeśli poproszę go normalnie, w miły sposób, aby zgasił światło, to robi. Za dużo przeczytałeś w mojej odpowiedzi.
OK .. może źle przeczytałem. Nie pozwoli mi zagłosować, dopóki nie dokonasz edycji. Ale „po prostu mu przypominaj” uderzyło w nerwy. W którym momencie zamierzasz oczekiwać, że zrobi to bez konieczności mówienia? W wieku 6 lat powinien był to rozgryźć. I selektywne słyszenie ...
W którym momencie? Cóż, to zależy, kiedy to dostanie. Generalnie nie mamy problemów, a ze światłami mam kilka problemów ... czasami zostawia włączone światło i proszę go, aby je zgasił. Co on zrobi. Z drugiej strony zmuszanie go do sprzątania swojego pokoju lub odrabiania lekcji bez nadzoru ...
Przypuszczałem pewne podobieństwo do OP, który mówił chłopcu z ADHD „setki” razy bez znaczącej poprawy. Kontynuowanie tej samej zawodzącej strategii wydaje się bezsensowne.
#5
+1
B...
2013-04-24 05:47:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli ktoś ma ADHD, może to stanowić wyzwanie. Nie dlatego, że „zapominają” lub nie mogą sobie przypomnieć. Jednak jeśli rodzic IE podejmie niewłaściwe podejście, negatywne informacje zwrotne vs pozytywne opinie, szanse na sukces są niewielkie. Najlepszym podejściem jest system nagród. Negatywne opinie i zranione relacje, zwłaszcza jeśli dziecko już rozumie korzyści wynikające z wyłączenia światła

Osobiście teraz, mając 30 lat, wciąż mam problemy z wyłączeniem światła. To było wyzwanie dla mojej matki, gdy dorastała, ciągłe przypominanie mi, ale teraz niestety doprowadza moją żonę do szału ... Jestem dobry w 80% przypadków, ale jeśli ktoś mi przerywa lub spieszy mi się z opuszczeniem pokoju, nawet nie „myśl” o zgaszeniu światła. Negatywne opinie mojej żony doprowadziłyby do rozwodu, więc staram się, aby po prostu zapisywała, ile razy dziennie zapominam, i nagradza mnie za poprawę.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...