Pytanie:
Czy żółtka jaj są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Wally Lawless
2011-10-06 07:49:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie jeść żółtka jaj? Jestem pewien, że jajecznica lub smażona jest w porządku, ale co z zbyt łatwą lub słoneczną stroną do góry, gdzie żółtko nie jest ugotowane na stałe?

Jeśli to robi różnicę, jestem jednak w Kanadzie Nie wiem, czy to będzie miało znaczenie.

Dwa odpowiedzi:
#1
+11
Rex Kerr
2011-10-06 09:53:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie ma żadnego wewnętrznego powodu, dla którego żółtka jaj są niebezpieczne. Jedynym problemem jest to, że surowa żywność może być zanieczyszczona patogenem, który wymagałby antybiotyków, które byłyby szkodliwe dla płodu. Salmonella jest głównym problemem związanym z jajami.

Istnieje kilka powodów, dla których ryzyko jest mniejsze, niż mogłoby się wydawać. Od organizacji PR producentów jaj:

P: Czy bakterie Salmonella są najbardziej prawdopodobne w białku lub żółtku jaja?

Odp .: Bakterie, jeśli w ogóle są obecne, najprawdopodobniej są w kolorze białym i nie będą mogły rosnąć, głównie z powodu braku składników odżywczych. Jednak w miarę starzenia się jaja białko staje się cienkie, a błona żółtka słabnie. Dzięki temu bakterie mogą dotrzeć do żółtka o dużej zawartości składników odżywczych, gdzie mogą rosnąć z czasem, jeśli jajo jest przechowywane w wysokich temperaturach. Ale w czystym, nie popękanym, świeżym jajku w skorupce wewnętrzne zanieczyszczenie występuje rzadko.

Ponadto, jeśli możesz dostać jaja od małego rolnika ekologicznego / z wolnego wybiegu, zamiast w z supermarketu z ogromnych grup kur w klatkach, po pierwsze jest mniej prawdopodobne, że będzie w pobliżu salmonella. Po drugie, jeśli możesz mieć pewność, że jajka są bardzo świeże (zebrane tego samego dnia i natychmiast schłodzone), jest mniej prawdopodobne, że jakakolwiek obecna salmonella miała czas urosnąć. Od pierwszego linku wskaźnik salmonelli w jajach wynosi około 1/20 000, a przy użyciu mniejszych gospodarstw z świeższymi jajami powinno być możliwe zmniejszenie tego do 1/200 000 lub mniej.

Oczywiście, dana kobieta / para musi zdecydować, jaki poziom ryzyka chce tolerować, ale przy odrobinie ostrożności prawie na pewno można bezpiecznie jeść żółtka. Jajka są doskonałym źródłem pożywienia, a żółtka są bogate w wiele witamin (w tym kwas foliowy, który i tak prawdopodobnie jest suplementowany), więc jeśli kupowanie jaj z wolnego wybiegu od rolników, którzy mogą pomieścić swoje ptaki w niskiej gęstości, jest opcją, i jeśli posiadanie rzadkich żółtek zwiększy spożycie jajek przez kobietę, spekuluję, że średnio prawdopodobnie lepiej jest jeść rzadkie żółtka niż rezygnować z jajek ze strachu przed salmonellą. Zjedzenie takiej samej liczby jajek, ale dokładniejsze ich ugotowanie byłoby jeszcze lepsze.

#2
+1
Ze'ev misses Monica
2013-07-11 14:47:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ciekłe żółtka jaj to jedna z rzeczy, których moja żona unika w ciąży. Istnieje ryzyko samonelli, jeśli żółtko jest niedogotowane lub jeśli jajko jest spożywane na surowo (np. W sosach sałatkowych, ciastkach lub ciastach, nalewkach jajecznych itp.). Ja bym się trzymał w pełni ugotowanych jajek, jeśli chce je jeść przez 9 miesięcy.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...