Pytanie:
Jakie są techniki rozwijania i ćwiczenia umiejętności słuchania przez małe dzieci?
kenwarner
2011-09-12 22:07:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podobnie jak większość małych dzieci, moje 3-latkowi trzeba w kółko powtarzać, czy ma to robić, czy nie. Zamiast mieć nadzieję, że z czasem nauczy się poprzez nieuniknione kłopoty, jakie napotyka z powodu braku słuchania, zastanawiałem się, czy istnieją techniki rozwijania i ćwiczenia umiejętności słuchania poza kontekstem zagrożeń dyscyplinarnych.

Czy nakładasz konsekwencje za (niewłaściwe) zachowanie swojego dziecka, które wykraczają poza „groźby dyscyplinarne”?
Tak. Zastanawiam się, czy nauczy się lepiej, jeśli będzie w stanie rozwinąć te umiejętności w kontekście, w którym mniej chodzi o to, „jak uniknąć konsekwencji”. Pierwsza rzecz, jaka przyszła mi do głowy, to gra Mother May I. Uczy umiejętności słuchania i posłuszeństwa, ale jest też świetną zabawą dla dzieci.
Cóż, chodzi o to, że tak naprawdę * chcesz *, aby Twoje dziecko unikało negatywnych konsekwencji, nie zachowując się w sposób, który prowadzi do tego rodzaju konsekwencji. Jeśli widzisz naprawdę oczywiste zachowania związane z unikaniem, prawdopodobnie nie dajesz pozytywnych konsekwencji, aby zrównoważyć te negatywne. Idealnie byłoby, gdyby Twoje dziecko szukało pozytywnych konsekwencji robienia tego, co powinno.
Trzy odpowiedzi:
#1
+8
Chris M
2011-09-13 00:29:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby Twoje dziecko Cię usłyszało, musisz zwrócić na siebie jego uwagę. Aby przyciągnąć ich uwagę, musisz kontrolować jak najwięcej zmysłów, a wzrok jest najpotężniejszy.

Gdy chcemy mieć pewność, że nasze dzieci zwracają uwagę i słuchają, niech przestaną robić to, co robią i spojrzą w nasze twarze (spójrz mi w oczy), gdy mówimy.

To daje im czas na oderwanie się od wykonywanej obecnie czynności i gwarantuje, że nie ma usprawiedliwienia dla nie słyszeć tego, co się do nich mówi.

Również zmuszanie ich do powtarzania rzeczy, aby pomóc im w utrwaleniu tego, co mówisz.

Pamiętaj, kiedy robią to samo w kółko, pomimo, że powiedziano mi, żeby tego nie robili. Nie zawodzą w słuchaniu, prawdopodobnie sprawdzają, czy Twoje zasady są zawsze spójne.

#2
+6
Marie Hendrix
2011-09-13 05:40:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zachowanie bez narzekania może, ale nie musi być związane ze zdolnością słuchania. Czasami dziecko słucha i wyraźnie rozumie „zasady” lub oczekiwania, ale decyduje się ich nie stosować. Określenie „nie zwracając uwagi” jest lepszym określeniem niż „nie słuchanie” tych dzieci.

Jednak umiejętność słuchania jest podstawą wielu (prawdopodobnie większości) umiejętności. Jednak oczekuje się, że dzieci w naturalny sposób nauczą się słuchać. Jako rodzice / nauczyciele często mówimy „słuchaj” lub „zwracaj uwagę” i oczekujemy, że nasze dzieci „po prostu to zrobią”. Czasami zapominamy, że słuchanie to coś więcej niż tylko przekazywanie dźwięku przez nasze uszy do mózgu.

Kilka lat temu zapoznałem się z programem o nazwie „Słuchanie całego ciała”. Zaadaptowałem wiele pomysłów do wykorzystania w przypadku dzieci, które łatwo się rozpraszają lub z ograniczoną koncentracją uwagi. Uważam, że strategie są proste i zapewniają wielopłaszczyznowe podejście do skupiania i utrzymywania uwagi.

Koncepcje rozwijają się wokół słuchania całym ciałem. Przedstawiamy każdą część ciała i opisujemy / demonstrujemy optymalne zachowanie.

  • Oczy: patrzenie na twarz mówiącego i zwracanie uwagi na przedmioty zgodnie z zaleceniami
  • Tułów: siedzenie wygodnie podparte, nie garbienie się
  • Ręce / ramiona: do wewnątrz kolana, nie zakrywające twarzy lub „bawiące się” zabawkami / przedmiotami rozpraszającymi
  • Stopy / nogi: nieruchome, odpoczywające bez rozpraszającego ruchu

Zwracam się do każdego „nie słuchającego” przeglądając „obrażającą” część ciała i opisując, demonstrując odpowiednią reakcję.

Być może skupienie się na umiejętności słuchania w pozytywnej atmosferze uogólni także na „zapamiętywanie” zasad zachowania!

Myślę, że masz tutaj dobry punkt widzenia, ale brzmi to zbyt naukowo, abym mógł to zrozumieć ... :-)
@Torben Gundtofte-Bruun Mam nadzieję, że poprawki pomogą! :)
To jest świetne dla większości dzieci, ale chciałem tylko ostrzec wszystkich, że słuchanie może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku dzieci z ADHD. Dla nich kontakt wzrokowy i brak możliwości grania mogą w rzeczywistości uniemożliwić słuchanie. Nadal ważne jest, aby pomóc im znaleźć sposoby słuchania bez rozpraszania innych i z szacunkiem dla słuchacza.
#3
+3
Torben Gundtofte-Bruun
2011-09-12 23:45:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedną z rzeczy, która działa dla nas bardzo dobrze, jest pozwolenie dziecku doświadczyć bezpośrednich konsekwencji swoich działań lub odpowiednio braku działań.

Na przykład, jeśli chcesz iść na plac zabaw, podaj polecenie założenia butów. Jeśli nic się nie dzieje, to nie jedziesz. Jest wiele sytuacji, w których nie masz ścisłego harmonogramu i możesz pozwolić sobie na poświęcenie czasu na podkreślenie tych konsekwencji.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...