Pytanie:
Jakie materiały są dostępne, aby nauczyć malucha czytać?
user1446
2011-08-16 10:17:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moje trzyletnie dziecko prosiło nas, abyśmy nauczyli ją czytać. Potrafi rozpoznać przyzwoitą ilość alfabetu i dość szybko podnosi rzeczy (kiedy chce).

Myśleliśmy o wybraniu kilku podstawowych słów i nauce czytania a vista, ale wolelibyśmy od razu przejść do czytanie fonetyczne. Czy to możliwe, czy też powinniśmy trzymać się czytania a vista w tym wieku? Ludzie mówili mi (w najlepszym razie anegdotycznie), że dziecku jest trochę trudniej przejść od czytania a vista do fonetyki. Czy to prawda? Czy jest jakiś dobry materiał do pomocy? Czy jest jakiś dobry materiał do pomocy?

Cztery odpowiedzi:
#1
+9
Kevin
2011-08-17 08:26:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Najlepszym sposobem, aby nauczyć dziecko czytać, jest dużo im czytać, co, jak sądzę, już robisz. Z moimi dziećmi każdego wieczoru pracowałem nad innym słowem, czytając im ich bajkę na dobranoc. Wybrałem słowo, które, jak sądziłem, często pojawiło się w książce, a następnie przeliterowałem je i wypowiedziało z nimi. Następnie za każdym razem, gdy docieraliśmy do tego słowa w książce, wskazywałem je i pozwalałem im je przeczytać.

Jest wiele innych technik, których możesz użyć, to tylko jedna, którą lubiłem robić.

#2
+4
DanBeale
2011-08-16 15:46:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Angielskie szkoły podstawowe powinny używać Synthetic Phonics . Istnieje również Analytic Phonics . Dzięki akustyce syntetycznej dzieci uczą się dźwięków liter i grup liter, a następnie łączą te dźwięki w słowa. Dzięki fonice analitycznej dzieci uczą się całych słów, a następnie dzielą je na dźwięki.

Istnieją dowody na to, że dzieci uczące się syntetycznej foniki osiągają lepsze wyniki w czytaniu; uczą się czytać trochę wcześniej, mają lepsze rozumienie, są bardziej zaawansowanymi czytelnikami niż dzieci uczone innymi metodami.

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, możesz wypróbować program telewizyjny BBC Alphablocks (nie jestem pewien, czy chcesz, aby trzylatek oglądał jeszcze telewizję!)

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/alphablocks/

(Może nie działać poza Wielką Brytanią ??)

#3
+4
kcunning
2011-08-17 21:08:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie pomijaj znaczenia książek z obrazkami. Najlepsze z nich mają kilka słów z wyraźnymi powiązaniami z obrazkami i ilustracje, które są wystarczająco interesujące do wielokrotnego czytania.

Wczesne czytanie nie jest tak ważne, jak dziecko uczące się alfabetu i uczące się rozszyfrować historie i ramy czasowe lub wybrać kolory i kształty. Jeśli dziecko jest gotowe do czytania wcześnie, zaufaj mi, nie ma siły na świecie, która by je przed tym powstrzymała. Jeśli nie, po prostu musisz poczekać.

#4
+1
Lisa
2015-09-28 19:51:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy moja córka miała dwa lata (ma teraz 30 lat), użyłem metody zwanej „uczeniem dziecka czytania”. Zaczęło się od słów wzroku, „mamusia, tatuś i, a” itd. I stamtąd zbudowano. Od zawsze uwielbiała czytać i kiedy zaczynała przedszkole, była w trzeciej klasie. Była tam książka pod powyższą nazwą, a także można było kupić już napisane dla ciebie słowa, lub tak jak ja, możesz stworzyć własne. Mój wnuk ma teraz dwa lata i robię mu wzrok, żeby mógł go użyć i wszystko idzie dobrze. Uwzględniamy również niektóre foniki. Na przykład wie, że wszystko jest wszystkim, więc dodajemy b, a on wydaje piłkę, dodajemy c i jest call, itd. Robimy grupy na raz. Zgadzam się również, że czytanie dziecku i wskazywanie słów, które chcesz, aby ci przeczytało, jest również bardzo korzystne. Powodzenia.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...